................................................................................................................................................................................................................................................
   
     
 

BEBEK MASAJI

Bebek masajı özel olarak bebeklere uygulanan masajdır. Çoğu durumda eğitimli veya lisanslı bir masaj terapisti tarafından, bir yetişinkine yapılırken olduğu gibi, yağ veya losyon kullanılarak yapılır. Bebeklere önem veren tıp uzmanları da prematüre doğmuş bebekler, motor veya sindirim sistemi sorunları olanlar ya da rahimdeyken kokaine maruz kalmış olan bebekler üzerinde masaj tekniklerini kullanabilirler.


Bebek masajında, belirli bir terapiye özgü farklı okşayışlarla birlikte çeşitli teknikler kullanılır. Gazı ve koliği olan bebekleri tedavi etmek için özel dokunuşlar uygulanır. Bu dokunuşlar "Hint usulü süt sağma” olarak bilinir; bebeğin bacaklarının nazikçe sıvazlanmasıdır ve "bükme ve sıkıştırma” masajı kalça ve baldırdaki kasların nazikçe sıkıştırılmasıdır. Normal İsveç masajında kullanılan hafif dokunuşlar, masajın sonunda uygulanır.


İşlem belli başlı yetişkin masajı biçimlerinden farklı değildir ama bebeğin narinliği göz önünde bulundurularak ekstra özen gösterilir. Ayrıca Çinlilerin özel ihtiyaçları olan bebeklere uygulanan masaj tipleri gibi pediatrik masaj teknikleri de vardır. Çin’e özgü bu masaj türleri tıp uzmanları tarafından yapılabilir ama ebeveynlere genellikle, çocukların evde tedavisi için daha basit hareketlerin nasıl yapılacağı öğretilir.

Masaj uygulaması özellikle Asya ve Pasifik Ada kültürlerinde çok eski zamanlara uzanır; masaj Maoriler ve Hawaililer arasında bebeğin normal banyo rutininin bir parçasıydı. Bu kültürlerde dokunmanın hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlıklı olduğu düşünülür. Oysa Batı’da bebek masajı, son yıllarda doğal doğum ve ebe yardımıyla yapılan doğumların popülerlik kazanması ile birlikte daha fazla dikkat çekmeye başlamıştır.


Doğal doğum hareketinin liderlerinden biri olan Fransız hekim Dr. Frédéric Leboyer, Hint bebek masajı sanatı hakkındaki, fotoğraf gazeteciliğine dayanan kitabı ile bebek masajının popülerleşmesine yardımcı olmuştur. Bebek masajı, Kuzey Hindistan’da bir yetimhanede görev yapmış yogacı Vimala Schneider McClure, doğum eğitimcilerinin talebi üzerine eğitmenler için bir program geliştirdiğinde 1978’de Amerika Birleşik Devletleri’ne resmen girmiş oldu.


1976’da R. Rice tarafından yapılan bir çalışma, masaj yapılan prematüre bebeklerin kilo artışı ve nörolojik gelişimde masaj yapılmayanlara göre daha ilerde olduklarını göstermiştir. McClure, Hindistan’daki eğitimi, İsveç masajı ve refleksoloji bilgisi ve daha önceden bebekler için uyarladığı yoga duruşları ile bebek masajında önde gelen otoritelerden biri olmuştur. 1986 yılında, 2000 yılı itibariyle dünya genelinde 27 kolu olan Uluslararası Bebek Masajı Derneği’ni (IAIM) kurmuştur.

 
© Copyright 2014. Tamamlayıcı Terapi.
Desing By MaXi