................................................................................................................................................................................................................................................
   
     
 

Tetik Nokta Masaj Terapisi

Tetik Noktası rahatlatma tekniklerinin geçmişi Batı tıbbında 1800’lere kadar uzanır.

Beyaz Saray hekimi olan Dr. Janet Travell ve Dr. David Simons, 1950’lerde “miyofasiyal tetik noktası” olarak bilinen teknikleri tanımladıkları ilk araştırma kitabını yazdılar.

Triggerpoint-Therapy olarak da bilinen Tetik Nokta Masajı, kas travmalarının ve spazm olarak bilinen sinir kasılmalarının neden olduğu ağrıları hafifletmek ve yok etmek için kullanılan bir tekniktir. Bağ ağrıları, boyun tutulmaları, tutulmuş omuzlar, sırt ağrıları, bel tutulmaları ve siyatik için uygulanabilir. Tetik nokta masaj terapisinde kaslar derinlemesine incelenmektedir. Bu uygulamada yüzeye yakın kaslar, bağ dokular, eklemler ve daha derindeki bağ dokular üzerinde çalışılmaktadır. Bu teknik aküpresür masaj olarak bilinen Uzakdoğu tekniği ile yakından bağlantılıdır. Aküpresür, Shiatsu ve Tetik Nokta Masajı arasında birçok benzer nokta bulunmaktadır ve kullanılan teknikler de büyük ölçüde örtüşmektedir. Tetik noktaların bulunduğu bölgelerin %80’i akupunktur noktaları üzerindedir. Ancak akupunktur noktalarından farklı olarak vücuttaki 200 çift kasın herhangi birinde gelişip rahatsızlık yaratabilir. Tetik noktalar, MRI veya X ışınları gibi geleneksek tıbbi testlerle belirlenememektedir. Tetik noktaları hareket alanını kısıtlar, kasları zayıflatır ve vücutta başka bir yerdeki ağrıya da işaret eder.

Tetik nokta terapisi kişiye özeldir ve her kişide farklı süre ve seans gerektirir. Pek çok yüzeysel tetik noktaları bir seansta kalıcı olarak çözülebilir. Çok daha derin ve travmatik tetik noktaları ancak birkaç seans gerektirebilir.

Tetik Noktaların Oluşma Sebepleri:

Tetik noktaları hem fiziksel hem psikolojik sebeplerden oluşabilirler. Fiziksel sebeplere; kasların fazla kullanılması, düşmek, duruş bozuklukları örnek verilebilir. Psikolojik sebepler ise; biz üzüldüğümüz, kızdığımız, gerilim yaşadığımız anlarda kaslarımız da tepki verir. Özellikle travmalardan sonra kaslar kasılır, ancak sonradan kasılan bu kaslar kendiliğinden rahatlayamazlar. Pek çok tetik nokta yıllarca bizimle yaşamaya devam eder. Bir süre sonra yansıtma ağrılar yaratarak yaşam kalitemizi düşürürler. Örneğin; duruş bozukluğundan yada bir kazadan kaynaklanan boyun bölgesindeki bir tetik noktanın zaman içinde kolda uyuşma yaratması buna örnek verilebilir.

Tetik nokta masajı nedir?

Kaslardan kaynaklanan myofasial ağrının varlığı ve önemini fark eden kişiler arasında Janet Travell tanı ve tedavide öncü olarak kabul edilir. Travell'in ağrı konusundaki devrimsel kavramları, milyonlarca insanın ağrılarını dindirmiştir.Tetik nokta ağrıları oldukça yaygındır. Travell ve Simons, ağrı kliniklerinde yaptıkları araştırmada ağrıların % 93'ünde tetik noktaları bulmuş ve %85'inde tek neden olarak bunları görmüştür.

Tetik noktaların gözden kaçan bir özelliği de ağrıya neden olmadan yıllarca sessiz kalabilmeleridir. Sessiz tetik noktaların, yıllar içinde birikip ileri yaşlarda belirgin ağrılara yol açabildiklerini belirtmişlerdir.Sessiz tetik noktalar, sürekli kas gerilimine neden olarak gençlerde de kas bağlantı yerlerinde kronik ağrılara yol açabilmektedirler. Bastı- rıldıklarında çok ağrılı olabilen bu sessiz noktalar en ufak gerilme ve zorlanmayla bile aktive olabilirler.Pek çok insan, tetik noktalar ile akupressure noktalarının aynı şeyler olduğunu düşünür. Akupressure noktaları, vücudun varsayılan enerji yollarındaki meridyenler üzerindeki enerji konsantrasyon veya blokaj noktalarıdır. Tetik noktalar ise gösterilebilen fiziksel bir olaydır. Tetik noktaların varlığının en pratik kanıtı, onları parmaklarla hissetmektir. Aktif ve sessiz tetik noktalar baskıya ağrıyla yanıt verir.Eğer tetik noktalar yüzeye yakınsa hassas parmaklar, onu etraftaki dokudan daha sıcak olarak hisseder. Metabolik faaliyet artışına bağlı bu ısı farkı ölçülebilir.
Tetik noktalar, kasları kısa ve sert hale getirerek eklem hareketlerinin kısıtlanmasına ve diğer kaslarda da spazmlara neden olabilirler. Gerilme ve kasılma tetik noktaları rahatsız ederek ağrıyı arttırır ve bu kişide hareket etmeye karşı isteksizlik oluşturur. Boynunuz ağrıyorsa boynunuzu  çeviremezsiniz, omzunuz ağrıyorsa kolunuzu kaldıramazsınız. Bu vücudun oluşturduğu koruyucu doğal bir yanıttır. Ancak bu olay başka kasların yükü devralmasına yol açar. Sonuç olarak yardımcı kaslara daha önce yapmaya alışık olmadığı işten dolayı aşırı yük biner ve kısa sürede o kaslarda da tetik noktalar oluşup tüm kol ve bacak veya vücudun yarısı olaya karışır.

Tetik nokta masajının ana hatları :

Tetik noktalar genellikle ağrının duyulduğu yerde bulunmaz. Yanlış yere yapılan masaj kendinizi iyi hissettirebilir ama ağrınızı geçirmek için bir yarar sağlamaz.Birçok farklı kasın tamamen aynı noktaya ağrı göndermesi mümkündür. Ağrı bunlardan sadece birinden gelebilir veya hepsinin biraz katkısı olabilir. Tetik nokta masajı sırasında oluşan ağrının yararlı etkileri vardır. Ağrının oluşturduğu elektriksel aktivite tedavi edici olup tetik noktaların sürekliliğini sağlayan nörolojik geri beslemeyi bozar.

Masaj sırasında oluşan ağrının bir diğer olumlu etkisi, ağrı kesici hormonlar olan endorfinlerin bölgeye akımına neden olmasıdır. Tetik noktaların tedavi edilmesine rağmen çok kısa sürede ağrılar geri geliyorsa kaslarda tetik noktaların gelişip sürmesine yatkınlık oluşturan bir sağlık sorunu akla gelmelidir. B ve C vitamini, kalsiyum, magnezyum, demir veya potasyum eksiklikleri bu açıdan önem taşımaktadır. Kullanılan bazı ilaçlar, tiroid yetersizliği ve hipoglisemi (kan şekeri düşüklüğü) gibi faktörler tetik noktaları etkinleştirebilir. Hasta veya fonksiyon bozukluğu olan iç organlar, kaslardaki tetik noktalardan kurtulmanızı güçleştirebilir. Özenle yapılmış bir fizik muayene ve  tetik noktalara yönelik olarak yapılan bir değerlendirmeden sonra, etkin bir fizik ve medikal tedaviyle birleştirilmiş tetik nokta masajı, yıllardır süren ağrılardan kısa sürede kurtulmanızı sağlayabilir.

 
© Copyright 2014. Tamamlayıcı Terapi.
Desing By MaXi