................................................................................................................................................................................................................................................
   
 

THAİ MASAJI

Tayland Thai Masajı Thai, Tai, Tay veya Tayland masajı olarak da bilinmektedir.

Thai masajı, temel yapısını Hint Yoga ve Çin geleneksel tıbbının oluşturduğu bu masajda çoğunlukla bası ve germe hareketleri yapılmaktadır.

Ciddi derecede rahatlatır

Giyinik olarak yarı sert bir zeminde yapılamaktadır. Thai masajı, altmış çeşit germe, çekme, esnetme ve bası hareketleri uygulanabilen bu masaj bir buçuk saatten dört saate kadar sürebilen bir zaman diliminde yapılıp, masaj sırasında kişide her ne kadar rahatsızlık uyandırmaktaysa da uygulama sonrasında ciddi derecede fark edilebilir bir rahatlama olmaktadır.

Tayland’da 2.500 yıldan bu yana yapılan ve Tayland’ın geleneksel şifa sanatlarından bir tanesi olan Thai masajının temel yapısını Hint Yoga ve Çin’in geleneksel tıbbı oluşturmaktadır. Thai masajı, Uzakdoğu felsefesi ve bilgisi ışığında, tamamıyla doğal ve insan sağlığını hem zihinsel hem de bedensel yönden iyileştirmeyi amaç edinen bir uygulamadır.

Thai Masajında Soyunmak Yok

Teknik olarak; vücuttaki enerji akış dengesini sağlamak için enerji kanalları üzerinde bulunan noktalara pres ve eklem esnekliği ve hareketliliğini sağlamak için pasif yoga hareketlerini kapsamaktadır. Thai masajı kıyafetli bedene ve yer minderi üzerinde yapılır.

Bu yöntem pasif esneme ve yumuşak basının vücudun enerji hatlarına uygulanmasıyla yapılır.

İç Organlar Uyarılır

Çok eski olan bu teknik Buda zamanından gelir ve Shiatsu, akubası ve yoganın karışımı gibidir. Masörler belli noktalara basıyı baş parmakları, elleri ve ayaklarıyla uygulayarak vücudun enerji akımını canlandırır ve müşterilerine esneme dahil bazı hareketler yaptırır. Thai masajı esnekliği artırır, stresi azaltır, iç organları uyarır ve vücudun enerji sistemini dengeler.

Geleneksel Thai Masajı

Asırların bilgi birikimini taşıyan ve komşu olduğu medeniyetlerin iyileşme yöntemlerinden doğan bu beden masajı “pasif yoga” olarakta adlandırılır. Thai masajı uygulanan için ruhen - sakinlik, huzur, dinginlik, farkındalık, arınmışlık ve yenilenme, bedenen; rahatlama, derin dinlenme, güç kazancı ve tazelenme, duygusal yöndende şevkat, sevgi ve saygı almak üzerine kurulmuştur. Thai masajını uygulayan uzman ise yürekten paylaşımı, sevgiyle vermenin zevkini ve bir olmanın coşkusunu şevkat duygularıyla yaşar. Akupresör, Şhiatsu ve Yoga asanalarının renkli ve şaşırtıcı karışımlarından oluşan Thai masajı esnetme, kompres, noktasal basınç ve yumuşak salınımların bir harmanıdır. Fiziksel bedenimizi, enerji hatlarımızı ve kalbimizi besleyen Thai masajı hareketli meditasyon olarak da bilinir.

“Nuad Bo’Rarn” - Geleneksel Thai masajı geçmişi çok eskilere dayanır. 2500 yıllık geçmiş ile Budizmin yaygınlaştığı dönemde doğar. Geleneksel Thai masajının yaratıcısı – babası Jivaka Kumar Bhaccha’dır. Tanınmış bir yogi ve ayurveda doktorudur. Zamanın Kral, Prens ve soyluların doktoru olmuştur. Doktoru olduğu en değerli kişi ise Buda’dır. Geleneksel Thai masajı Budist mabetlerde gelişmiş ve öğretilmiştir. Halen en çok öğrenci yetiştiren ünlü mabet-okul Wat Pho’dur.

Thai masajı geleneksel olarak Tayland’ın içinde gelişse de her lider öğretmen kendi tarzını yaratarak bu masajda farklı stiller oluşmasına neden olmuştur. Kuzey, Güney, Orta ve Kuzeydoğu stilleri
Kuzey stili bir hayli dinamik ve “Yang”dır, esnetme yoğundur.
Güney stili daha “Yin”dir ve daha çok parmak hareketleriyle yoğundur
.

Thai masajının ana prensibi “bütünlük”tür. Thai masajı Thai tıbbının 4 dalından birini oluşturur ve diğer dallarla birlikte uygulanırsa mükemmel sonuç verir.


 
         
© Copyright 2014. Tamamlayıcı Terapi.
Desing By MaXi